Grudzień miesiącem niespodziewanych rozstań

Jarosław Świerczyński - Przewodniczący Rady Miejskiej

Za nami rok 2015. Był to pierwszy rok pracy nowej Rady Miejskiej. Wierzę, że nie będę odosobniony w swojej ocenie pisząc, że Rada pracowała przez ten czas intensywnie i udało się zrobić wiele. Grudzień okazał się jednak nie tylko czasem podsumowań, ale także pożegnań. Z klubu radnych „Lepsza Przyszłość w Twoich Rękach” odszedł radny Radosław Pełka. Z pracy w urzędzie odchodzą natomiast mecenasowie Gensler i Iwaszkiewicz.

Jarosław Świerczyński - Przewodniczący Rady Miejskiej
Jarosław Świerczyński – Przewodniczący Rady Miejskiej

W 2015 miało miejsc wiele ważnych dla mieszkańców wydarzeń. Nastąpiła likwidacja miejskiej spółki, która jak wykazała kontrola Komisji Rewizyjnej, była bardzo kosztowna w utrzymaniu. Ostatecznie upadła idea budowy wiaduktu, któremu sprzeciwiali się mieszkańcy, a do połączenia terenów targowych posłuży tunel pod trasą katowicką, wybudowany przez prywatnego inwestora. Rzgowski samorząd zrobił też bardzo wiele kroków w kierunku zwiększenia przejrzystości działania – sesje Rady Miejskiej mieszkańcy mogą śledzić on-line, a projekty uchwał, które dopiero mają stać się przedmiotem obrad, dostępne są w BIP. Oprócz tego mieszkańcy zyskali możliwość nieskrępowanej wypowiedzi na sesjach i posiedzeniach komisji. W mojej ocenie, obecnie radni lepiej dbają o relacje z mieszkańcami niż w poprzedniej kadencji.

Sprawozdaniu z działalności Rady Miejskiej w pierwszym roku kadencji poświęciłem osobny artykuł, pozwalam sobie jednak pisać ten akapit, by wyraźnie podkreślić, że nie sprawdziły się nieżyczliwe przepowiednie o paraliżu urzędu czy panikarskie nawoływania do tworzenia okrągłego stołu. Rada Miejska współpracuje z Burmistrzem i jego zastępcą, czego dowodem jest duża liczba zrealizowanych inwestycji i przeprowadzonych działań. Ośmielę się nawet powiedzieć, że dopiero w tej kadencji relacje Rady Miejskiej z Burmistrzem stały się normalne – radni uważnie kontrolują poczynania Burmistrza, starannie analizują wpływające projekty uchwał i wsłuchują się w głos mieszkańców. Oczywiście, czasem prowadzi to do różnicy zdań, nawet do ostrych polemik pomiędzy radnymi a Burmistrzem, ale to jest właśnie istotą demokracji.

Jest mi także niezmiernie miło poinformować Państwa, że sesje on-line cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Transmisje sesji październikowej oglądało 393, a listopadowej 556 osób. Stale rośnie też liczba czytelników pisma „Rzgów-Nasza Gmina” (które od początku 2015 roku działa na podstawie nowego statutu), redagowanego przez nowe kolegium redakcyjne pod kierownictwem Tomasza Łuczyńskiego. Wyraźnie widać, że w Gminie Rzgów rozkwita społeczeństwo obywatelskie. Mieszkańcy gminy swym żywym zainteresowaniem sprawami samorządu przekonali krytyków, którzy na relatywnie niedużych kosztach transmisji on-line i wydawania pisma „Rzgów-Naszej Gminy” chcieli oszczędzać. Sam uważam, że każdą złotówkę wydawaną przez Urząd Miejski należy uważnie oglądać, bo to pieniądze pochodzące od mieszkańców, ale jestem również przekonany, że w gminie można znaleźć inne miejsca do oszczędzania, niż dostęp mieszkańców do informacji o działalności samorządu.

Skoro o oszczędnościach mowa, to jak zapowiedział zastępca burmistrza Mateusz Kamiński podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej, być może uda się zaoszczędzić nieco na kosztach obsługi prawnej Urzędu Miejskiego. Mecenasowie Gensler i Iwaszkiewicz przed Świętami Bożego Narodzenia otrzymali bowiem wypowiedzenia i nie będą już pracować dla Urzędu. Ich miejsce zajmie wyłoniona w zorganizowanym przez Burmistrza przetargu kancelaria prawna z Rzeszowa. Ze swej strony chciałbym podziękować panom mecenasom Genslerowi i Iwaszkiewiczowi za dotychczasową pomoc udzieloną Radzie Miejskiej. Nie zawsze wszystko szło gładko, ale ostateczny bilans naszej współpracy oceniam jako dodatni. Tak zwyczajnie po ludzku szkoda mi mecenasa Iwaszkiewicza, któremu brakowało roku do ochrony przedemerytalnej. Wierzę jednak, że z jego doświadczeniem i umiejętnościami znajdzie zatrudnienie. Wybór obsługi prawnej należy do kompetencji Burmistrza, mam nadzieję że dokonał dobrego wyboru.

Rok 2015 zakończyło niestety niemiłe wydarzenie. Z klubem radnych „Lepsza Przyszłość w Twoich Rękach” pożegnał się radny Radosław Pełka. Złożył on rezygnację na grudniowym wspólnym posiedzeniu komisji stałych Rady Miejskiej. Jest mi przykro, że nawet nie podziękował za dotychczasową współpracę koleżankom i kolegom z klubu. Bez nich nie byłby wiceprzewodniczącym Rady, a może nawet i radnym, bo stawał przecież do wyborów jako członek drużyny – kandydatów komitetu wyborczego wyborców „Lepsza Przyszłość w Twoich Rękach”. Tak to jednak jest, że rozstania nigdy nie są miłe. Mam nadzieję, że radny Pełka nadal sumiennie będzie pracował nad realizacją zobowiązań, które zaciągnął u mieszkańców startując w wyborach. Członkostwo w klubie to przywilej, a nie obowiązek, jednak dążenie do realizacji przedwyborczych zapowiedzi to coś, co każdy radny winien jest mieszkańcom.

Tradycyjnie zapraszam Państwa do przychodzenia na dyżury radnych, które odbywają się w Urzędzie Miejskim w każdy wtorek pomiędzy 14 a 17 oraz do uczestnictwa w sesjach Rady Miejskiej – osobiście lub za pośrednictwem internetowej transmisji.

Jarosław Świerczyński

Przewodniczący Rady Miejskiej

Powyższy artykuł ukazał się w styczniu 2016 w piśmie „Rzgów Nasza Gmina”.

This site is protected by wp-copyrightpro.com