Zapraszamy do zapoznania się z treścią interpelacji do Przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Michalaka. Interpelację złożyli 29.11.216 radni Ewa Fryczka, Marek Marchewczyński, Anna Tumińska-Kubasa z klubu Lepsza Przyszłość w Twoich Rękach oraz radna Grażyna Gałkiewicz.
Oto treść interpelacji:
Rzgów, 28.11.2016
Ewa Fryczka
Marek Marchewczyński
Anna Tumińska-Kubasa
Grażyna Gałkiewicz
Radni Rady Miejskiej w Rzgowie
Sz. P.
Jan Michalak
Przewodniczący Rady Miejskiej
Szanowny Panie,
odkąd 1 czerwca 2016 objął Pan stanowisko Przewodniczącego Rady Miejskiej w Rzgowie z każdym miesiąc pogarszają się standardy jej funkcjonowania. Zmiany te odbierają mieszkańcom prawa, które są dla nich ważne, a także zawracają gminę ze szlaku pozytywnych zmian, których zazdroszczą nam inne gminy w kraju i województwie.
Poniżej przedstawiamy listę negatywnych zmian w funkcjonowaniu Rady Miejskiej pod Pana przewodnictwem, przeciwko którym protestujemy.
1. Odbiera Pan mieszkańcom prawo do wiedzy, jak głosowali radni, poprzez rezygnację z głosowań imiennych na sesjach RM.
2. Dezorganizowana jest praca organów Rady, komisji i innych ciał związanych z Radą, poprzez nieustanne zmiany personalne w ich składach. Zmiany te wprowadzane są do porządku obrad nagle. Do zmian dochodzi cały czas:
- początek czerwca – zmiana redaktora naczelnego „Rzgów Nasza Gmina”,
- koniec czerwca – zmiana przewodniczącego Komisji Rewizyjnej,
- sierpień – zmiana w składzie kolegium redakcyjnego „Rzgów Nasza Gmina”,
- październik – zmiana na stanowisku wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej)
W listopadzie czekają nas kolejne zmiany – tym razem w Komisji Rewizyjnej, a być może także w kolegium redakcyjnym. Te chaotyczne zmiany inicjowane są przez radnych klubu, którego jest Pan członkiem.
3. Naciska Pan na przewodniczącego Komisji Budżetowej, by nie realizował uchwalonego planu pracy, zgłaszając publicznie pretensje, że komisja pod jego przewodnictwem opiniuje projekty uchwał.
4. Żąda Pan od przewodniczącej Komisji Rewizyjnej, by uzyskiwała od Pana akceptację terminów posiedzeń komisji, chociaż nie jest Pan członkiem Komisji Rewizyjnej, a za organizację pracy komisji odpowiada jej przewodniczący.
5. Utrudnia Pan korzystanie przez radnych z obsługi prawnej Rady Miejskiej, nakazując by wszystkie pytania składane były za Pana pośrednictwem.
6. Utrudnia Pan mieszkańcom pozyskiwanie wiedzy nt. funkcjonowania Rady Miejskiej poprzez nieudzielanie mediom informacji np. o liczbie i treści zgłoszonych przez radnych interpelacji (sytuacja opisana w piśmie „Nowy Rzgów”).
7. W pośpiechu prowadzi Pan sesje Rady, za główny cel przyjmując, by obrady skończyły się jak najszybciej. W rezultacie radnym ograniczana jest możliwość wypowiedzi, a mieszkańcy oglądający sesję w internecie wyrabiają sobie negatywne zdanie nt. funkcjonowania rzgowskiego samorządu. Pośpiech przy procedowaniu uchwał powoduje negatywne konsekwencje dla jakości stanowionego przez Radę prawa.
8. Utrudnia Pan sprawowanie mandatu radnym, gdyż zabronił Pan obsłudze administracyjnej Rady Miejskiej informowania radnych o treści pism wpływających do Rady.
9. Zaprzestał Pan informowania radnych o zaproszeniach, jakie skierowali do Rady Miejskiej mieszkańcy i organizacje działające na terenie gminy. Nie informuje Pan o nich radnych ani na sesjach, ani mailowo.
10. Uznaniowo wybiera Pan delegacje Rady na uroczystości i wyjazdy z pominięciem zasad obowiązujących kolegialne organy administracji.
11. Okazuje Pan lekceważenie organizacjom i mieszkańcom, którzy zapraszają na wydarzenia kulturalne przedstawicieli Rady Miejskiej, jednakże ani Przewodniczący ani Wiceprzewodniczący w nich nie uczestniczą.
W związku z powyższym chcielibyśmy prosić o udzielenie informacji w jaki sposób zamierza Pan naprawić opisany wyżej stan rzeczy?