Zapraszamy do lektury artykułu przewodniczącego Rady Miejskiej Jarosława Świerczyńskiego z kwietniowego numeru pisma „Rzgów Nasza Gmina” pod tytułem „Radni są dla mieszkańców”.
Poniżej treść artykułu:
Kolejny miesiąc funkcjonowania Rady Miejskiej, co bardzo mnie cieszy, upłynął pod znakiem donośnego głosu mieszkańców gminy Rzgów, którzy na każdym kroku udowadniają jak chętnie angażują się w życie naszej lokalnej społeczności.
18 marca odbyło się wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej m.in. w sprawie żwirowni w Romanowie. Zostało ono zwołane na wniosek Komisji Rewizyjnej, do której zgłosili się przedstawiciele stowarzyszenia „Mieszkańcy Romanowa na rzecz ochrony środowiska ekologicznego” zaniepokojeni możliwością otwarcia w Romanowie kolejnej żwirowni oraz kwestiami regulowania przez istniejące kopalnie zobowiązań z tytułu podatku od nieruchomości. Do Rady Miejskiej trafił też obywatelski projekt budowy nowego boiska przy ul. Żwirowej w Starowej Górze. W tej sprawie udało się wraz z burmistrzem Konradem Kobusem oraz radnymi Zbigniewem Cisowskim i Leszkiem Chwiałkowskim wypracować stanowisko, w myśl którego w tym roku opracowany zostanie projekt, a budowa zostanie uwzględniona w budżecie na 2016 rok.
Cieszę się, że mieszkańcy z zaufaniem podchodzą do nowo wybranej Rady Miejskiej i chcą na jej forum rozmawiać z urzędnikami, wyjaśniać nurtujące ich wątpliwości oraz przedstawiać swój punkt widzenia. Ze swej strony staram się umożliwić im to na ile się da, bo tak właśnie wyobrażam sobie funkcjonowanie Rady Miejskiej. Radni zostali wybrani, by spotykać się zawsze, gdy potrzebują tego mieszkańcy i wysłuchiwać ich opinii oraz postulatów, a także pomagać w kontaktach z urzędem i urzędnikami.
Z dumą przyjmuję więc uwagi, że sesje trwają długo. Tak jest, sesje Rady Miejskiej czy wspólne posiedzenia komisji stałych Rady Miejskiej pod moim przewodnictwem trwają nawet 6 godzin. Jeśli będzie taka potrzeba potrwają i dłużej. Chcę bowiem dać możliwość wypowiedzi na każdy temat zarówno radnym jak i mieszkańcom. Od radnych, szczególnie zasiadających w Radzie Miejskiej kolejną kadencję, oczekuję precyzji i zwięzłości w formułowaniu myśli, dlatego korzystam z przysługującego przewodniczącemu Rady prawa, do zwrócenia im uwagi, by mówili „do rzeczy”. Nie zamierzam jednak przerywać mieszkańcom, czy ich ponaglać, ani tym bardziej wyłączać im mikrofonu, jak to miał w zwyczaju czynić mój poprzednik. Mieszkaniec ma prawo przyjść na sesję Rady Miejskiej i wypowiedzieć się na nurtujący go temat. Nie ma przy tym obowiązku być zawodowym mówcą, wybitnym retorem czy człowiekiem oswojonym z przemawianiem przed publicznością. Za to jest obowiązkiem radnych w spokoju i cierpliwości, z szacunkiem wysłuchać każdego mówcy.
Nie wyobrażam sobie także, by podczas sesji Rady Miejskiej zabrakło, zajmujących oczywiście czas, sprawozdań z działalności międzysesyjnej składanych przez burmistrza i przewodniczącego RM. Mieszkańcom należy się rzetelna informacja, co robią urzędnicy i radni. Podobnie niewyobrażalna jest rezygnacja z rozmów z przedstawicielami służb porządkowych dotyczących bezpieczeństwa na terenie gminy. Podczas sesji komendanci są do dyspozycji mieszkańców, sołtysów, urzędników, radnych i burmistrza. Jestem przekonany, że warto ten fakt wykorzystać. Nie zamierzam także ograniczać dyskusji w ramach wolnych wniosków. Pomysł burmistrza Konrada Kobusa, by radni i sołtysi konkretne uwagi odnośnie dziur w drogach czy wyczyszczenia rowu składali na piśmie do urzędu, uważam za dobry, ale co do zasady, nie zamierzam stawać na przeszkodzie, by swoje postulaty zgłaszali ustnie, między innymi od tego właśnie są wolne wnioski.
Zapraszam mieszkańców na sesje, posiedzenia komisji (informacje o terminach na stronie www.bip.rzgow.pl ) oraz na dyżury radnych w każdy wtorek od godziny 14.00 do 17.00.
Z poważaniem
Przewodniczący Rady Miejskiej w Rzgowie
Jarosław Świerczyński