Sprawozdanie z pracy Rady Miejskiej w 2015 roku

Jarosław Świerczyński - Przewodniczący Rady Miejskiej

Zapraszamy do lektury „Sprawozdania z prac Rady Miejskiej w 2015 roku”. Jego autorem jest Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Świerczyński.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Świerczyński
Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Świerczyński

Radni startujący do wyborów z komitetu wyborczego wyborców Lepsza Przyszłość w Twoich Rękach deklarowali, że co roku składać będą sprawozdania ze swojej działalności. Wolą wyborców okazało się, że radni z tego komitetu mogli po wyborach stworzyć większościowy klub w Radzie Miejskiej. Siłą rzeczy dokonania Rady Miejskiej w 2015 były możliwe dzięki aktywności, zgodzie i poparciu radnych – członków klubu. W niczym nie umniejsza to oczywiście zasług pozostałych radnych, którzy wielokrotnie głosowali tak samo jak członkowie klubu. W związku z tym pozwalam sobie złożyć na Państwa ręce sprawozdanie z aktywności i dokonań całej Rady Miejskiej, gdyż jako jej Przewodniczący odpowiadam za całość jej poczynań.
Za nami pierwszy rok urzędowania nowej Rady Miejskiej, a więc zaledwie 25% kadencji. Jednak radnym udało się już zrealizować znacznie więcej, niż 25% przedwyborczych zapowiedzi. Uczciwie należy podkreślić, że taki wynik nie byłaby możliwy bez współpracy z nowym burmistrzem Konradem Kobusem – to burmistrz jest władzą wykonawczą. Nie zawsze się ze sobą zgadzamy, często dyskutujemy, czasem nawet ostro, ale najważniejsze, że nie blokuje to w żaden sposób realizacji działań potrzebnych mieszkańcom. Zapraszam Państwa do zapoznania się ze sprawozdaniem.

Zwiększenie przejrzystości prac samorządu

Jednym z kluczowych postulatów, jaki towarzyszył wyborom samorządowym w gminie Rzgów w 2014 roku, w wyniku których do Urzędu Miejskiego wprowadził się nowy burmistrz i w większości zupełnie nowi radni, była poprawa relacji pomiędzy samorządowcami a mieszkańcami. Temu celowi służyły właśnie liczne działania podjęte w 2015 roku przez rzgowski samorząd, w zakresie zwiększenia przejrzystości prac Urzędu.

1

Obniżki podatków i poszukiwanie oszczędności

Kolejną ważną dla mieszkańców sprawą było odwrócenie niepokojącej tendencji do głębszego sięgania do kieszeni podatnika zamiast szukania oszczędności. Głęboko wierzę, że kolejność zawsze powinna być odwrotna – najpierw sprawdzenie, czy samorząd nie może na czymś zaoszczędzić, a dopiero potem, w ostateczności, rozmowy o podniesieniu opłat lub podatków. Dlatego też na rok 2016 Rada Miejska uchwaliła obniżony wymiar dwóch podatków, a wszystkie pozostałe pozostawiła na dotychczasowym poziomie, po mimo wzrostu górnych stawek podawanych przez rząd. Ważnym elementem poszukiwania oszczędności była także likwidacja miejskiej spółki, która generowała duże koszty, co dobitnie wykazała kontrola Komisji Rewizyjnej przeprowadzona przez radną Grażynę Gałkiewicz.
Sukcesem, chociaż może mało spektakularnym, jest też utrzymanie opłat za odbiór odpadów na dotychczasowym poziomie (w innych gminach opłaty te sukcesywnie rosną). Było to możliwe dzięki uchwaleniu przez Radę Miejską nowego (opracowanego przez służby burmistrza) regulaminu odbioru odpadów, wprowadzającego segregację również popiołu. Bardzo dobrym rozwiązaniem było także przeprowadzenie przez burmistrza Konrada Kobusa przetargu obejmującego 2,5 letni okres umowy.

2

Budowa i modernizacja dróg oraz chodników

Rada Miejska rozumie i stara się sukcesywnie zaspokajać potrzeby mieszkańców w dziedzinie infrastruktury i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego też w budżecie na 2015 zapisano, a następnie zrealizowano liczne inwestycje w tym zakresie. Niestety przed nami jeszcze sporo pracy, gdyż ilość chodników, ścieżek rowerowych czy stopień pokrycia asfaltem dróg pozostawia wciąż bardzo wiele do życzenia.

3

Budowa wodociągów

Stały rozrost sieci wodociągowej to znacząca poprawa komfortu życia mieszkańców. Gmina Rzgów stoi w przededniu wielkiej szansy, jaką jest przyznanie 15 mln dofinansowania z UE na budowę 26 km kanalizacji w Starowej Górze. Czekamy z niecierpliwością na przepisy wykonawcze, które pozwolą te środki uruchomić. Rozrost sieci wodociągowej pociąga też za sobą inne inwestycje, np. rozbudowę oczyszczalni ścieków. Zadanie to znalazło się na liście rezerwowej projektów do dofinansowania ze środków UE, dlatego cały czas istnieje szansa na ich pozyskanie. W 2015 udało się wyremontować hydrofornię zabezpieczającą dostawy wody dla wschodniej części gminy Rzgów. W roku 2016 wyremontowana zostanie hydrofornia w Rzgowie, która zabezpiecza dostawy wody dla zachodniej części gminy.

4

Ochrona zdrowia

W 2015 roku odpowiednio doposażono gabinet stomatologiczny oraz zaplanowano program bezpłatnej opieki stomatologicznej dla dzieci na terenie gminy Rzgów. W opracowanie programu, o który wnioskowała radna Grażyna Gałkiewicz, dużo pracy włożył zastępca burmistrza Mateusz Kamiński. W 2016 roku program powinien ruszyć pełną parą.

5

Szkoły, przedszkola, place zabaw

Dzieci to nie tylko radość i duma rodziców, ale również przyszłość gminy. Chcemy zapewnić im możliwie najlepsze warunki kształcenia i jak najlepiej przystosować je do osiągania sukcesów w dzisiejszym wymagającym świecie. Stąd nasze wsparcie dla bezpłatnej nauki angielskiego w przedszkolu i liczne inwestycje w budynki oraz wyposażenie szkół i przedszkoli, także z wykorzystaniem zewnętrznych środków finansowych. Miło mi także poinformować, że radna Grażyna Gałkiewicz ufundowała stypendia po 500 zł miesięcznie dla dwóch uczniów gimnazjum i dwóch uczniów szkoły podstawowej w Rzgowie oraz ufundowała nagrody dla uczestników kilku konkursów.

6

Ochrona przeciwpożarowa i OSP

OSP są nierozerwalnie związane z bezpieczeństwem mieszkańców gminy. Wierzymy jednak, że gmina powinna być dla OSP bardziej partnerem niż sponsorem, dlatego z chęcią wesprzemy każde działania mające pomóc strażakom w samodzielnym pozyskiwaniu środków na swoje funkcjonowanie np. z funduszy UE. Zdajemy sobie jednak sprawę, że świetlice OSP często pełnią rolę miejsca spotkań dla lokalnej społeczności. Dlatego w tych miejscach staramy się wykonywać działania inwestycyjne, mające poprawić wygląd i funkcjonalność tych placówek.

7

Niestety jak na razie  nie udało się posunąć do przodu budowy tak potrzebnego Domu Kultury. Brak jest możliwości pozyskania na ten cel dotacji, a na inwestycję (wycenioną na 12 milionów zł.) z własnych środków, w sytuacji gdy musimy zabezpieczyć wkład własny na budowę wspomnianej wyżej kanalizacji,  Nas po prostu nie stać.
Mam świadomość że zawsze można zrobić więcej i lepiej, że będą mieszkańcy którzy nie są z czegoś zadowoleni. Cóż człowiek uczy się całe życie. Serdecznie zapraszam Państwa do aktywnego włączania się w życie samorządu.  Mogę zapewnić, że radni dołożą wszelkich starań aby sprostać Państwa wymaganiom.

Jarosław Świerczyński
Przewodniczący Rady Miejskiej

Powyższy artykuł ukazał się w piśmie „Rzgów Nasza Gmina” w styczniu 2016.

This site is protected by wp-copyrightpro.com